Yüksekte Çalışma

 

Çalışma yapılan yer, gerek yer seviyesinin altında gerekse üstünde olsun, bir düşüş, gerçekleşmesi durumunda yaralanma riski taşıyor ise, bu yerlerde yapılan çalışmalara “yüksekte çalışma” denir.

Yükseklik Nedir?

Genel olarak ise yükseklik; adım atarak çıkamayacağımız yerler olarak tanımlanabilir.

 İnsanların boyları birbirinden farklı olsa da bir insanın denge noktası ikinci bel omurudur.

Yani ikinci bel omurunu geçen yerler yüksek olarak kabul edilir.

Düşüldüğünde yaralanma riski olan her yer yüksektir.

Ülkemizde Yüksekte Çalışma

Ülkemizde,  İş Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 521. maddesine göre 4 metre yüksekte çalışma olarak kabul edilse de;  Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 13. maddesine göre ise3 metre ‘‘yüksekte çalışma’’ olarak kabul edilmiş ve emniyet kemeri takma şartı getirilmiştir. Her bireyin hayatı değerlidir. Bu yüzden yüksekte çalışmadan önce muhakkak önlem almak gerekmektedir.

Risk Değerlendirmelerine Göre;

 3,4 metre üzerinde çalışırken düşen insanların % 85’ i hayatını kaybetmiştir. Bu yüzden yüksekte çalışma göz ardı edilemeyecek kadar önem taşır. Göz ardı edilmesi durumunda ise telafisi olmayan hatta ölümle neticelenen kazalarla karşılaşmamak içten bile değil. Bir yıl içerisinde dünyada yaklaşık 4.7 milyon kişi düşme kazası geçirmektedir. Sonuç yaklaşık 148 milyon iş günü kayıp olmaktadır.

Yüksekte Çalışanların Düşme Sebepleri Nelerdir?

Yüksekte çalışanların düşmelerinin en temel iki nedeninin bilgisizlik ve  iş güvenliğini önemsememeleridir.

Yapılan iş ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmamak, çalışılan yapıyı ya da üzerinde durulan malzemeyi yeteri kadar tanımamak, eksik ya da yetersiz personel çalıştırmak; eksik ya da kalitesiz malzeme kullanmak, tasarlanmış sistemde üzerinde mühendislik hatalarının oluşu, kişisel koruyucu ekipman kullanmama ya da yanlış kullanma, güvensiz bölge, güvensiz doğa şartları, iş güvenliği kanunlarına önem vermeme gibi birçok sebep de sıralanabilir.

Yüksekte Çalışma Eğitiminin Gerekli Olduğu İş Alanları Nerelerdir?

AYSA OSGB ve Yüksekte Çalışma Eğitimleri

AYSA OSGB bir işyerinin iş sağlığı ve güvenliği alanındaki bütün ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla kurulmuş ve hizmet ağı çok geniş olan bir firmadır. Birçok hizmet ve eğitimle beraber yüksekte çalışma eğitimi de vermektedir.

Herkesin bildiği gibi yüksekte çalışma göz ardı edilemeyecek bir konu olmasına rağmen maalesef gerekli tedbirler alınmamaktadır. Bu yüzden de birçok ölümlü kaza meydana gelmektedir.

İş alanınızda bu tür kazaların ve daha kötüsü yaralanma hatta ölümlerin meydana gelmesini engellemek için personelinize gerekli ‘‘yüksekte çalışma’’ eğitimlerini aldırın.

AYSA OSGB olarak ‘‘yüksekte çalışma’’ eğitimlerinde tecrübe sahibi eğiticilerin eşliğinde programlar düzenleyen bir kurumuz ve İstanbul ve çevre illere hizmet verme konusunda da gerekli yetki belgelerimizle hizmet vermekteyiz.

İşyerinizin ve çalışanlarınızın sağlığı için gerekli ‘‘yüksekte çalışma’’ eğitimlerini en uygun fiyata sunmak için siz değerli firma sahiplerini ve firma yetkililerini bekliyoruz.

İş işten geçmeden AYSA OSGB’de buluşalım.